Růže ve váze

Kytice řezaných růží, a třeba i jen jednotlivé květy, vnášejí krásu a vzácnou vůni do našich domovů a bohatostí svých barev a tvarů překonávají všechny ostatní květiny. Vyskytne se však ještě někdy námitka, že řezané růže nevydrží tak dlouho jako jiné květiny. Jsou jistě květy, které ve váze mají delší životnost, ale i růže mohou vydržet poměrně dlouho. Jde o to, jak kdo umí s růží zacházet.

   U růže, koupené v květinářství, začíná naše péče o prodloužení jejího života teprve od chvíle, kdy ji máme v ruce, kdežto u růže z vlastní zahrady uplatňujeme svůj vliv na trvanlivost květu mnohem dříve. Prvním předpokladem je dobrý stav výsadby a zásobení keřů živinami. Květy ze zdravých rostlin se zdravým listem, správně ošetřovaných, hnojených a zalévaných, budou lepší a odolnější než ty, jež jen s námahou rozkvetly. Z hlavních živin má vliv na trvanlivost květu především draslík a nelze podceňovat ani přítomnost vápníku a stop bóru v půdě.Také stav poupěte má vliv na kvalitu a trvanlivost květu. Poupě odříznuté předčasně nerozkvete, ale z příliš rozvitého květu nepotrvá radost také dlouho. Pokud nejsou uvolněny kališní lístky, není růže zralá k řezu, většina odrůd nerozvije potom vůbec květ. Zpravidla rozkvete dobře růže řezaná ve stavu plně vyvinutého poupěte, tj. zcela ukazujícího barvu, jehož zelené kališní lístky se přehrnují nazpět a začíná se oddělovat první korunní plátek. Všechny odrůdy se však nechovají shodně, např. ʼRote Raptureʼ, ʼGretel Greulʼ a ʼGeheimrat Duisbergʼ nemusejí mít ještě uvolněn ani první korunní plátek a vykvetou bezvadně ve váze v několika hodinách. U jiných odrůd, jako ʼRed Better Timesʼ nebo ʼPerle von Aalsmeerʼ musejí být již uvolněny vnější korunní plátky, a úplně dolů obráceny cípy kališních lístků. Odrůdy ʼMontezumaʼ, ʼSpartanʼ, ʼPink Sensationʼ a také ʼSuper Starʼ musejí být při řezu otevřeny ještě více, mají-li později zcela rozkvést a dlouho vytrvat ve váze. Příliš brzy řezané nedozrálé poupě ʼSuper Starʼ se skloní po několika hodinách a nerozkvete.

   Na dobrý rozkvět řezaných růží má vliv i počasí. Při studeném, vlhkém počasí mají být řezané květy už trochu vyvinutější a naopak za horkých, suchých dnů řežeme je o něco méně vyvinuté, než je pravidlem. Za nejpříhodnější denní dobu k řezání květu se dříve udávalo časné jitro, kdy po studené noci mají květy dostatečnou zásobu vody. Podle nových poznatků se doporučuje řezat asi mezi šestnáctou a osmnáctou hodinou, kdy rostlina obsahuje nejvíce živin – vodu máme možnost jí dodat.

   Otázka, ve kterém místě máme květ odříznout, má hlavní význam pro rostlinu, které s každým odříznutým květním stonkem odnímáme část asimilační plochy, potřebné k dalšímu růstu. Proto řežeme stonek jen tak dlouhý, jak budeme potřebovat do vázy. Nemají smyslu nadměrné stonky, které se potom zkracují. Výjimkou jsou květy řezané pro výstavy a podobné účely.

Velkokvěté růže působí ve váze skvělým dojmem, stále si udržují své přednostní postavení růží k řezu. U růží pro jednorázové použití, např. na slavnostní tabuli, nemusí nás mnoho zajímat trvanlivost květů, ale přihlížíme k ní, kdy ž vybíráme růže pro výzdobu bytu nebo jako dar, který má co nejdéle připomínat dárce. Jednotlivé odrůdy mají značně rozdílnou trvanlivost. Velmi dlouho je ve váze hezká např. ʼQueen of Bermudaʼ. Zkusme však jednou vložit do vázy několik stonků bohatých květenství růží mnohokvětých, ať polyantahybridů, nebo floribund. Budeme překvapeni vzhledem, ale ještě více tím, jak dlouho vydrží svěží a kolik malých poupat mezi nimi ještě rozkvete. Úžasnými vytrvalci jsou hlavně růže ze skupiny drobnokvětých garnetek, které vydrží i 14 dnů.

   Růže koupené, získané darem nebo uříznuté v zahradě můžeme o mnoho déle uchovat ve váze v dobrém stavu při dodržení určitých pravidel. V podstatě jde o to, aby se jednak omezil odpar vláhy z listů a květů, a jednak aby se neucpávaly vodní cesty ve stoncích, jimiž růže nasává vodu. Ještě také můžeme dodat květům nevelké množství živin.

   Stane se, že chceme darovat růže ze své zahrady, ale nemáme možnost je nařezat jinak než den předtím; protože nikdy nepodáváme kytici již plně rozevřených růží, musíme nějak pozdržet jejich vývoj. Růže řezané podle shora uvedených zásad, zavineme těsně do vlhkého novinového papíru a v chladném sklepě položíme na podlahu. Také je můžeme uložit v chladničce, ale potom je musíme opatřit ještě přebalem fólie, aby jim neodnímaly vláhu chladící plochy, jež silně natahují vlhkost. Fólie udělá též dobrou službu při cestě ze vzdálenější zahrady.

   Trvanlivost čerstvě uříznuté růže zlepšíme, postavíme-li ji asi na dvě hodiny do vody teplé kolem 40°C v chladné místnosti. Když je již růže ve váze, dá se její životnost dále ovlivnit. Nestavíme květy do průvanu, ani na přímé slunce, každodenně vyměňujeme vodu a šikmo přiřezáváme konečky stonků. Šikmý řez řez zvětšuje plochu přijímající vodu.

   Nepříliš dlouho je známo, že listy, přesněji řečeno poškozené, pomačkané listy, zkracují trvanlivost květu, když jsou ponořeny ve vodě. V listech obsažená látka, polyfenol, zabraňuje předčasnému vyrašení oček, a když se dostane do vody, vytváří s jejím kyslíkem nerozpustnou sloučeninu, ucpávající cévy stonků. Dbáme proto, aby se do vody nedostaly žádné poškozené listy, nebo prostě předem odstraníme listy z té části stonku, jež bude stát ve vodě.

K prodloužení života růží mohou též posloužit různé přípravky zabraňující vzniku hnilobových pochodů, jež uzavírají svazky cévní. Na výstavách se často používá směs nazývaná podle svého složení AKN a obsahující v 1 l vody 0,8 g síranu hlinitodraselného a 0,2 g kuchyňské soli. Při použití této směsi, jež prospívá i jiným řezaným květinám, nemusí se voda denně vyměňovat. Přídavek asi 15 g cukru na 1 l vody přispěje nejen k udržení svěžesti, ale i barvy květů. Z různých přípravků k prodloužení trvanlivosti květů ve váze se vyrábějí u nás Flortisyn, v Ndr Chrysal, v Polsku Cumasina NC. Květy zdánlivě bez příčiny náhle zvadlé, pokud jsou jinak v dobrém stavu, lze ještě vzkřísit jednoduchým způsobem. Zvadlé růže se ponoří do mísy s vodou, jejich stonky se seříznou šikmo ostrým nožem pod vodou a růže se ponechají ve vodě až do zotavení. Do řezné rány nesmí přijít vzduch, který by ve vodivých cestách stonků přerušil přívod vody do květů. Stonek nasaje vodu a růže se často vzpamatuje již během půl hodiny. Když se to nepodaří, můžeme postup opakovat ještě jednou. Činnost hnilobných bakterií můžeme omezit také vložením kousků měděného nebo stříbrného plechu do vody ve váze a samozřejmě i použitím měděné vázy.

   Správně volená váza velmi přispěje k vyniknutí růží. Tvarem i barvou nápadné květy růží nedáváme nikdy do váz živých barev nebo s pestrým dekorem. Nemůžeme mnoho chybit při volbě vázy střízlivého účelného tvaru a nenápadné barvy. Nejméně vhodné jsou jasné žluté barvy, vkusnější je tlumená modř, zejména k růžím v růžové a ostřejší červené barvě. Květy vždy upravíme tak, aby příliš do vázy nezapadly. Jako pravidlo platí, že výška květů nad vázou má být o polovinu vyšší, než je váza sama. Pro větší kytice je vhodnější baňatější váza. V ní získá zvláštní půvab několik celých květenství mnohokvěté růže.

   Ve váze se nejlépe vyjímá kytice samotných růží. Obvykle dáváme do vázy růže jedné barvy, ale i kombinace barev mohou být vkusné a živější, když dbáme zákonů barevné harmonie. Například když k tzv. modrým růžím, jež samy o sobě působí dojmem chladu, přidáme bílé růže, zvýší se živost a půvab celé kytice.

   Růže může být ve váze také jenom jediná. Jeden krásný květ patří do štíhlejší vázy a jejímu výběru musíme věnovat obzvláštní péči. Vzhled vázy, která v takovém případě není ani zčásti zakryta listy nebo jinou zelení, je velmi důležitý pro dojem z jediné růže.

   Také jsou oblíbeny různé kombinace z růží v košíčcích, a dřevěných nádobách, různých mělkých i hlubších mísách apod. Pro misky jsou růže velmi vhodnou květinou a dobře se k nim hodí různé traviny s výraznými klasy, tvarované větévky a doplňky jako břečťan apod., které poléhavějším růstem zmírňují vzpřímené linie růžových stonků. Něžný půvab růží ve svatební kytici je nejlepším doplňkem slavnostního oděvu nevěsty.

   Miniaturní růže nejsou sice vysloveně květinou k řezu, ale bylo by chybou přehlížet tuto možnost. Drobné růžičky uspořádané dovedně ve vzácném porcelánu působí kouzelně.