Hnojení růži minerálními hnojivy

   K hnojení růží používáme kombinovaná, tzv. plná, složená hnojiva. Z nich je k hnojení a přihnojování růží velmi vhodné kombinované hnojivo Cererit, které obsahuje 11% dusíku, z toho polovinu ve formě působící formě, která uvolňuje dusík po celou vegetaci, dále 9% fosforu, 14% síranové formy draslíku a 5% hořčíku. Celkový obsah hlavních živin je 39%. Z ostatních prvků je zastoupen vápník, síra, mangan, bór, molybden, zinek a měď. Cererit lze použít buď přímo, nebo k hnojivé zálivce. Na rozdíl od dřívější Citramfosky obsahuje toto hnojivo jak hlavní živiny, tak i stopové prvky ve vyšším a vhodnějším poměru a nespéká se.

   Dalším kombinovaným hnojivem je NPK-1, který na rozdíl od Cereritu má větší podíl fosforu i draslíku, ale draslík je v něm ve formě chloridové. Dusíku má 12%, fosforu 19%, draslíku 19%. Může se použít k růžím výjimečně, vzhledem k obsahu chlóru.

   Velmi vhodným kombinovaným hnojivem pro růže je Herbasyn l. Toto speciální plné hnojivo je svým složením zvlášť přizpůsobeno potřebám růží. Dusíku obsahuje 16,2%, fosforu 11,6%, draslíku 16,2%, hořčíku 0,8%, bóru 0,04%, manganu 0,1% a mědi 0,04%. Neobsahuje žádné balastní látky jako chlór, fluór, a fenoly, je dobře rozpustné ve vodě a jeho fosforečnan amonný a draselný snižují půdní kyselost. Herbasyn l je jedním z řady u nás vyráběných novodobých moderních hnojiv, jejichž živiny jsou ve formě okamžitě rostlinami přijímané. Hnojivé zálivky děláme častěji a slabšími roztoky. Stejně rychlý účinek a podobné složení má i speciální kombinované hnojivo pro jahody Fragarin, které můžeme k růžím použít při nedostatku Herbasynu l.