Pilatka růžová

Pilatka růžováArge rosae  

Sameček je dlouhý 6 – 8 mm, samička je o něco větší. Hlava, hruď a tykadla jsou černá, tělo nažloutlé, křídla blanitá. Koncem května samička klade až 18 vajíček v řadě za sebou do mladých letorostů. Po 14 dnech se líhnou mladé housenice, které před zakuklením dosahují délky 2 cm, jsou modrozelené, navrch nažloutlé, s řadou černých bradavek. Při žíru je zastihneme prohnuté do tvaru písmene S na hraně listu. Po měsíci se spouštějí k zemi a zakuklují se. Počátkem srpna se líhne vosička druhé generace, jejíž housenice dorůstají koncem září a přezimují v půdě, aby se zakuklily brzy zjara. V chladnějších oblastech má jen jednu generaci do roka.

   Pilatka škodí tak, že samička při kladení vajíček nařezává rýhy v mladých výhonech, v poškozených místech vznikají hnědavé zduřeniny, výhony chřadnou, sklánějí se a zasychají. Housenice vyžírají pletivo od okrajů listů až úplně listy skeletují.

   Odstřihujeme a ničíme zavadlé a usychající výhony se zárodky. Osvědčuje se postřik s hloubkovým účinkem 0,2% Metationu E 50.