Padlí růžové

Padlí růžovéSphaerotheca pannosa var. rosae  

Je nejobávanější a nejčastější houbová choroba růží. Na mladších listech tvoří bělavý až šedobílý moučnatý povlak. Napadá také květní kalichy, mladá poupata a konce výhonů. Padlí přezimuje na rostlinách buď jako černé kulovité plodničky, hluboko zapuštěné v povlaku nebo v pupenech, odkud se již zjara šíří na mladé výhony. V létě se přenáší často na mladé listy druhého rašení.

   Padlí se vyvíjí někdy již v druhé polovině května a v červnu, zejména když po parných dnech následují chladné, mlhavé noci a na listech se sráží voda. Padlí podporuje zavlažování stříkáním později večer po horkém dnu, kdy voda, jež neoschne a lpí na listech až do rána. Kromě vlhkého tepla a velkých výkyvů teploty přispívá k napadení i uzavřená, nevětraná poloha, špatné světelné podmínky, nedostatečná a nevyrovnaná výživa, zvláště nadbytek dusíku. Napadené listy a mladé výhony zakrňují a znetvořují se, špinavě bílý a později až červenavý povlak velmi zohavuje keř a poupata se jen obtížně rozevírají. Při silném napadení trpí a slábne celá rostlina odebíráním živin cizopasnou houbou. Některé odrůdy jsou velmi náchylné, také podnožová R. canina.

   Ochrana. Odstraňujeme a pálíme postižené části, které již žádný přípravek nevyléčí, jakmile houba prostoupila pletivo. Bojem proti padlí je i volba odolných odrůd, jakými jsou zejména růže s lesklým, kožovitým listem (např. ʼGloria Deiʼ, ʼRose Gaujardʼ, ʼShannonʼ aj.). Na matných a měkkých listech se padlí zachytí lépe. Je zjištěno, že lépe odolávají také odrůdy, které mají v listech menší obsah cukrů. Vždy jsou odolnější rostliny dobře živené, nepřehnojované dusíkem a zásobené draslíkem.

   Síra je dávným, osvědčeným prostředkem proti padlí, ale nepůsobí při teplotách pod 18 °C, a naopak při teplotě vyšší než 28 °C může připalovat listy. V předjaří po roce silného napadení ošetřujeme ještě před rašením listů celé rostliny omytím 1% Polybariten, 1% Sulkou nebo 0,5 – 0,7% Sulikolem K. Koncem května začínáme s pravidelnými postřiky každých 14 dnů 0,5% Sulikolem K; k zvýšení přilnavosti přidáváme 0,025% Citowett nebo asi 0,1% saponát. Postřik musí zasáhnout i spodní stranu listů a výhony. Častěji stříkáme, nastane-li počasí zvlášť příznivé výskytu padlí.

   Dobře působí i přípravek Karathane (0,1%), který zároveň ničí i svilušky, stejně jako sirné přípravky. V době květu, kdy nám velmi záleží na čistých, lesklých listech růží, bez bělavého zákalu, používáme k postřikům 0,05 – 0,1% Fundazol (licenční výrobek originálního Benlate), který je výborným přípravkem proti padlí a působí i proti ostatním houbovým chorobám. Svilušky přímo neničí, ale vyvolává sterilitu jejich vajíček (i kladených zasaženým hmyzem). Dovážený holandský přípravek Wepsyn 155, ředěný na koncentraci 0,25%, rovněž nezanechává viditelný povlak a hubí současně mšice, křísky a svilušky. Působí též při nižší teplotě.

   Zjistíme-li nenadále stopy napadení a nemáme právě čas připravovat postřik, je pro rychlé ošetření neocenitelná mletá síra Sfinx, která může být stále po ruce; zaprášením prvních stop padlí zamezíme jeho šíření, než budeme důkladně postřikovat. V poslední době se zabývá výzkum účinky antibiotik na padlí a byly již dosaženy kladné výsledky.